Sfantul Ierarh Calinic.heavenforum.org
Bine ati venit!
Sfantul Ierarh Calinic.heavenforum.org
Bine ati venit!
Sfantul Ierarh Calinic.heavenforum.org
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sfantul Ierarh Calinic.heavenforum.org

Portal CRESTIN-ORTODOX al Fundatiei Sfantul Ierarh Calinic
 
AcasaPortalGalerieCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

Dragostea lui Dumnezeu pentru om

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Autor Mesaj
Maria

Maria

feminin
Varsta : 50 Data de inscriere : 21/01/2009 Numarul mesajelor : 23 Localizare : Bucuresti Joburi/Distractii : Literatura, muzica, dans, pictura, sport Stare de spirit : Energica, loaiala, vesela

Dragostea lui Dumnezeu pentru om Vide
MesajSubiect: Dragostea lui Dumnezeu pentru om   Dragostea lui Dumnezeu pentru om Icon_minitimeJoi Ian 22, 2009 1:09 pm

Dragostea lui Dumnezeu pentru om 3 Dumnezeu este iubire, iar cine ramane in iubire,in Dumnezeu ramane si Dumnezeu ramane in el”[1 Ioan 4.16]
“Crestinul este un om sarman(doritor de dragoste),dar el stie ca exista Cineva si mai sarman,acest Cersetor al iubirii la poarta inimii:”Iata,Eu stau la usa si bat.Daca cineva aude glasul Meu si deschide usa,Voi intra la el si Voi cina cu el,iar el cu Mine”[Apocalipsa 3.20].(Varstele vietii spirituale-Paul Evdokimov)
“Un poet arab povesteste:”Un om bate la usa Celui Preaiubit.Cel Preaiubit il intreaba:”Cine esti?”Omul raspunde:”Sunt eu”.Cel Preaiubit ii spune:”Pleaca,nu este inca vremea sa intri”.Dupa o lunga calatorie,ca ars de foc,sarmanul revine si se apropie de casa Celui Preaiubit.Bate si Cel Preaiubit il intreaba:”Cine-i la usa?”Omul raspunde:”Tu esti”.
Atunci,Cel Preaiubit spune:” FIINDCA TU ESTI EU,INTRA LA MINE!” “(Femeia si mantuirea lumii-Paul Evdokimov)
“Ne-ai facut pentru Tine,Doamne si sufletul nostru nelinistit va fi,pana cand se va odihni intru Tine”(Sfantul Augustin)
Una este iubirea sotilor unul pentru celalalt,alta iubirea parintilor catre fii,alta cea a fiilor catre parinti.Dar izvorul,sursa si puterea dragostei,este si sta in Dumnezeu.Cu aceasta iubire,ne iubim noi,unul pe celalat.
Dumnezeu asteapta dragostea noastra.De aceea spune si preotul la liturghie:”Sus sa avem inimile!”,la care,credinciosii raspund:”(Le) Avem catre Domnul!).Cine iubeste pe Dumnezeu,iubeste viata,iubeste adevarul,isi iubeste aproapele.Dar si reciproca este adevarata:cine iubeste aproapele,da dovada ca iubeste pe Dumnezeu.Acela iubeste viata si traieste intru adevar.Iubirea aproapelui este poarta care ni se deschide spre Dumnezeu.Aceasta este concretizata in milostenie.Folosesc aici un citat de la Sfantul Francisc de Asissi:”Painea ingerilor,este aceea pe care sfanta saracie o culege din poarta in poarta si pe care omul o ofera de bunavoie si din dragoste,la indemnul sfintilor ingeri”.
Identificarea cu Dumnezeu o facem numai prin eliminarea ego-ului din noi,lasand loc lui Dumnezeu sa intre,asa cum am aratat prin citatul din invatatura araba.
“Inima omului a fost creata pe masura(suficient de mare a) lui Hristos,racla(asemenea raclelor cu sfinte moaste) atat de larga,incat Dumnezeu sa(poata foarte bine sa) incapa in ea.De aceea,aici jos,nimic nu ne satura…,caci sufletul uman e insetat de infinit…orice lucru a fost creat pentru scopul lui,iar dorinta inimii,pentru a se avanta spre Hristos”.(Viata in Iisus Hristos-Nicolae Cabasila)
Sus In jos
angelarusu

angelarusu

feminin
Varsta : 38 Data de inscriere : 25/01/2009 Numarul mesajelor : 167 Localizare : Holland Joburi/Distractii : multe Stare de spirit : buna

Dragostea lui Dumnezeu pentru om Vide
MesajSubiect: Re: Dragostea lui Dumnezeu pentru om   Dragostea lui Dumnezeu pentru om Icon_minitimeLun Ian 26, 2009 2:10 am

Buna postare .Asa este Dumnezeu ne iubeste flower .Doamne ajuta la toata lumea.
Sus In jos
http://sfantulierarhcalinic.heavenforum.com
Maria

Maria

feminin
Varsta : 50 Data de inscriere : 21/01/2009 Numarul mesajelor : 23 Localizare : Bucuresti Joburi/Distractii : Literatura, muzica, dans, pictura, sport Stare de spirit : Energica, loaiala, vesela

Dragostea lui Dumnezeu pentru om Vide
MesajSubiect: Dragostea lui Dumnezeu pentru om   Dragostea lui Dumnezeu pentru om Icon_minitimeLun Ian 26, 2009 11:13 am

Very Happy Buna angelarusu! Bine ai venit! Dumnezeu este in noi in toti. Suntem creatia Lui.Suntem asemenea LUi. Cine nu-si iubeste copiii?
Sus In jos
angelarusu

angelarusu

feminin
Varsta : 38 Data de inscriere : 25/01/2009 Numarul mesajelor : 167 Localizare : Holland Joburi/Distractii : multe Stare de spirit : buna

Dragostea lui Dumnezeu pentru om Vide
MesajSubiect: Re: Dragostea lui Dumnezeu pentru om   Dragostea lui Dumnezeu pentru om Icon_minitimeLun Ian 26, 2009 9:06 pm

bine te-am gasit Maria I love you
Sus In jos
http://sfantulierarhcalinic.heavenforum.com
ilinca

ilinca

feminin
Varsta : 75 Data de inscriere : 27/01/2009 Numarul mesajelor : 21 Localizare : Bucuresti Joburi/Distractii : Medic/ muzica Stare de spirit : Perfecta

Dragostea lui Dumnezeu pentru om Vide
MesajSubiect: Dragostea lui Dumnezeu pentru om   Dragostea lui Dumnezeu pentru om Icon_minitimeMar Ian 27, 2009 12:38 am

Buna seara! Sper sa fiu si eu bine venita.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dragostea lui Dumnezeu pentru om Vide
MesajSubiect: Re: Dragostea lui Dumnezeu pentru om   Dragostea lui Dumnezeu pentru om Icon_minitime

Sus In jos

Dragostea lui Dumnezeu pentru om

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum: Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sfantul Ierarh Calinic.heavenforum.org :: ISTORIE si RELIGIE :: ISTORIE si RELIGIE -
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente